Praktický test

SIGMA sd Quattro H
SIGMA sd Quattro

Technické postrehy

infrared photo gallery

SIGMA

Technický opis bez tabuliekAbsolútny základ

Funkčnosť fotografických prístrojov SIGMA bola vždy ,,direct fotoaparát,, a zároveň úplne iná. Pre jednoduchšie pochopenie technológií použitých spoločnosťou SIGMA, je rozumné to zobrať od základu. Napríklad tak, že na svete máme tri základné technológie zachytenia fotografií:

Analóg (na kinofilm a iné svetlo-citlivé materiáli).
Digitál (v základnej forme bayer a jej podobne).
Foveon (je to doslova medzi).

Keď si uvedomíme takýto základ, vieme lepšie chápať možnosti fotografických prístrojov SIGMA a ich použitie. Celkovo sa jedná o absolútnu fotografickú jednoduchosť, ktorá zároveň môže predstavovať pre ,,ibacvakačov,, zložitosť.

Pri prvom pohľade na sd Quattro H som zažil prekvapenie z veľkosti samotného fotoaparátu. Po prvom uchopení som začal chápať, že vďaka dostatku miesta na tele fotografického prístroja, má každé tlačidlo na ňom svoje bezpečne a predvídateľné miesto. Vďaka množstvu tlačidiel s rôznymi funkciami a správnym umiestnením, nie je nutné študovať príručku od tohto poriadneho prístroja. Stačí ho začať intuitívne používať, samotné držanie fotografických prístrojov SIGMA sd Quattro H a (bez H) nám dáva najavo, že vo výrobe Sigmy zamestnávajú najme fotografov. Tieto fotografické prístroje z veľkej časti vyrábajú fotografickí nadšenci a fotografi na rôznych úrovniach.

Okamžik po zapnutí ma zaujal stavový display, ktorý je umiestnený priamo vedľa 3´´ jasného displeja a zároveň aj priamo pod slušným elektronickým hľadáčikom. Moje prvotné pohoršenie s absencie horného stavového displeja okamžite pominulo. Očnica hľadáčika je príjemne vysunutá smerom k oku. Jednoducho je cítiť v každom detaile, že tento design, nie je len zaujímavo tvarované telo pre predaj, ale každý jeden záhyb má svoju skutočnú fotografickú podstatu. Rovnako tak ako ergonómia nezaostávajú ani materiály a kvalita továrenského spracovania.

Automatika s citom

Fotografické prístroje SIGMA sú najmä pre fotografov a ľudí, ktorým dávajú zmysel základné expozičné pojmy. Moja manželka, síce nie je ani fotografka, dokonca nevyužíva autofocus na akýchkoľvek fotografických prístrojoch. Vždy jej to ostrí, tam kde nechce. Keď jej prepnem SIGMA sd Quattro do režimu manuálneho zaostrovania a nastavím prioritu clony ( A ), tak je z nej rázom fotografka a z prístroja vychádzajú príjemné a technicky správne expozície.

Základné expozičné programy M, A, S, P, c1, c2, c3 je jedna z veci, ktorá bola vždy vypracovaná, presná bola aj akákoľvek zvolená automatika expozície. Na predošlom systéme, ktorý som používal bolo potrebné fotografovať na M, lebo fotografický prístroj mal svoje nastavenia na množstvo svetla nedokonalé. Moji známi, ktorí teraz používajú tento môj bývali systém sú stále dosť odkázaní na chronické mýlenie sa expozimetra a algoritmov. Pri SIGME som sa naučil používať režim ( A ), lebo algoritmy pre množstvo svetla mi vyhovujú. Sú jednoducho správne. Myslím si, že je to spôsobené vyberacím ,,cut off,, filtrom, ktorý bol už v zrkadlovkách tohto výrobcu pred expozimetrom, rovnako ako senzor samotný.Výrez 1:1 z portrétu

Obrazová kvalita

pri senzoroch s technológiou foveon x3 je všetko v tomto ohľade inak. Hlavne posledná generácia Quattro je ešte o kúsok viac odlišná. Nám sa dostalo na verzií sd Quattro H Fyzických 51 Mpx. Štandardne som používal predvolené nastavenie 26 Mpx. Veľkosť fotografie okolo 25 Mpx nie je ničím zvláštna v dnešnej dobe, ale foveon kvôli absolútne inej absorbcií svetlá do diód v troch vrstvách absorbuje detaily porovnateľné s bayerom okolo 40 Mpx. To znamená, menej miesta na disku a viac využití priestor obrazu. Samozrejme je, že pri testovaní nikto nebude skúšať iba prednastavené možnosti. Skúsili sme 6 Mpx, čo predstavuje plnohodnotné rozloženie farebnej informácie pre pixel. V tomto móde sme sa dostali reálne na obrazovú kvalitu predchodcov Foveon... Spomínam to preto, že od terajších Sigmákov som niekoľko krát zaznamenal otázku, či je to možné dosiahnuť aj na Quatro ( plnohodnotné 1:1:1 ). Áno je to možné ! Rovnaký otáznik som si kládol aj ja, nemal som odvahu len tak sa vzdať tohto pomeru. Technicky nemá význam znižovať rozlíšenie, lebo aj napriek predsudkom okolo pomeru 4:1:1 je 26 Mpx lepší. Sigma to počítala veľmi dobre. A teraz ,,čerešnička na torte,, vo forme vysokého rozlíšenia. Osobne mám vo zvyku použiť natívnu možnosť najvyššieho rozlíšenia. Sigma nám ju pridáva ako jednu z možností programu na spracovanie súborov raw. Jedna sa o prepočítanie informácií z diód do bayeroveho vzoru kde dopočítava, že vraj namiesto 4-tého (G) pixelu, bod s priemerom r, g a b diód. Tak nám vzniká vzor (r*g*b*ich priemer) po tejto interpolácií nám pribalený program Sigma Photo Pro exportuje nevídane kvalitný výstup o veľkosti 102 Mpx. Krásne na tom je že mame 102 Mpx rozlíšenie z apsH senzora pri stále malej hustote pixelov na cm2 a teda nenúti nás to kupovať objektívy s astronomickým MTF. Snímač aj pri použití 102 Mpx výstupu vyžaduje naozaj iba štandardné MTF od objektívu. Aj pixeli samotné nemusia byť zmenšované čo sa tiež veľmi pozitívne prejavuje v obrazovej kvalite. Nič do cca 10000 eur nemá také rozlíšenie a detaily. Netreba zabúdať aj na to, že pri krajine a makre je to úžasné, ale pri portrétnej tvorbe nám to pridáva ďalšiu prácu pri editácií a retuši. Štandardne mi stačilo aj 6 Mpx, ale keďže je to už naozaj nezvyk, tak som fotografoval aj tak 26 Mpx a pri spracovaní na PC trávil viac času.


Infra/ultra možnosti

Keby sa niekomu zdalo málo, Sigma mala vždy vo svojich fotografických prístrojoch dostupné rozšírenie ,,infračerveného,, snímania. Každý digitálny fotoaparát disponuje štandardným ,,cut off,, filtrom, ktorý zabraňuje infračervenému a ultrafialovému svetlu dostať sa k senzoru. Sigma myslela na potreby a nároky kreátivcov a štandardne umiestňuje toto zariadenie tak aby ho kreatívny fotograf mohol jednoducho vybrať a fotografovať napríklad infračervené svetlo. Samozrejme vyžaduje to pár pokusov, kým človek zistí, že čo všetko môže vytvárať, vďaka tomuto ,,full spectrum,, rozšíreniu. Ešte by som podotkol, že v prípade extrahovania ,,cut off,, nemáme len IR fotografický prístroj, ale full spektrum a ďalšími nastaveniami si môžeme nastaviť či budeme snímať len infračervené alebo ultrafialové svetlo. Ja rád pracujem s full spektrálnou fotografiou.
Farebné módy

Expozičná kreativita

Vyváženie bielej a farebné režimy mi pripúšťajú možnosti kreatívnej tvorby. Automatika WB funguje rovnako dobre ako expozimeter. Ale pri tých konkrétnych možnostiach, ktoré mi ponúkajú fotografické prístroje SIGMA poslednej generácie, pracujem s rôznymi kombináciami. Stručne skúsim načrtnúť jednotlivé možnosti:

- Standard pre všeobecne štandardný výstup.
- Portrait pre vyniknutie nie len farebne ale aj zjemnenie mikrokontrastu (naozaj ideálne pre portrét).
- Vivid pre vytlačenie maxima z farieb a úrovní svetla, ( rád používam pri produktovej fotografií ).
- Neutral odporúčam, keď nemáme možnosť časovo sa zaoberať farbami na mieste a realizujeme sa v Sigma Photo Pro.
- FOV Classic Blue vyťahuje modrú oblohu v rôznych scénach.
- Sunset Red nieje ako by človek čakal iba pre zlatú hodinku, ale pomáha najmä farbám oblohy.
- FOV Classic Yellow, keď nie je možné nastaviť iný režim, tento to zvládol.
- Forest Green famózne vytiahne farby machov a porastov.
- Cinema nieje pre mňa, ale je to jeden z obľúbených lookov na internete.
- Landscape jednoznačne napomáha rozloženiu farieb v zachytávanej krajine.
- Black&White vďaka možnosti filtrovať rôzne farby na úrovní vrstiev je tento mód podstatne zaujímavejší, aj pri Infračervenom snímaní.

Všetky predvoľby sú veľmi prepracované a neslúžia len k pseudoofarbeniu, ale ich množstvo je primerané vzhľadom na ich odstupňovanie a príslušnosti k rôznym fotografovaným scénam. Jednoducho povedané - vždy je čo vybrať...


Najväčšie výhody

+ Použitie bezzrkadlového systému. Vidíme čo fotografujeme.
+ Display dostal pochvalu od každého komu som tento prístroj dal do rúk.
+ Hľadáčik je elektronický, prijemne jasný, vysunutý smerom k oku.
+ Chýba stavový display na vrchu tela, namiesto neho je umiestnený prehľadný a veľký priamo vedľa displeja, priamo pod hľadáčikom.
+ Kvalita fotografií pri použití iso-100.
+ Množstvo detailov pre krajinku, architektúru, produkty alebo makro je na vysokej úrovni.
+ Dostupnosť natívnych špičkových objektívov, myslím tým aj cenovú dostupnosť.
+ Cena tela je veľmi nízka voči výkonu.


Najväčšie zápory

- Kapacita a výdrž akumulátoru je síce v poriadku, ale musím potvrdiť, že energetická náročnosť 50 Mpx je v zásade vyššia. Nikdy sa mi nestalo, že by akumulátor ukončil fotografovanie skôr ako ja. Odporúčam aj tak druhý akumulátor do vrecka.
- Pri použití väčších objektívov je nutnosť statívu. Kým som použil objektívy menšie ako SIGMA 85mm 1,4 DG HSM Art, tak všetko bolo v poriadku. Problém nastal s použitím starého modelu 70-200mm f2,8, kedy bola hmotnosť už nepríjemná.
- Obrazová kvalita a množstvo detailov je neúprosne vysoké a pri portrétnych záberoch, Vás zdrží postproces, lebo každý pór je vykreslený.