Praktický test

SIGMA sd Quattro H
SIGMA sd Quattro

Portrét v štúdiu

studio photo gallery

Fotografovanie v štúdiu

naše najvačšie obavy a zvedavosť,

vyvoláva predstava fotografovania v štúdiu s poslednými modelmi od Sigmy. V štúdiových podmienkach bezzrkadlovky všeobecne nedominujú, ale teraz testujeme iný než štandardný fotografický prístroj. Hneď po začatí fotografovania v štúdiu som bol nútený mierne spomaliť, keď že som mal pri tejto práci v ruke bezzrkadlovku, bol som nútený použiť kvalitnejšie pilotné svetlo. Ostrenie v týchto podmienkach spomaľuje a na bezzrkadlovkách aj niekoľko násobne. Čo sa ale týka miery tohto spomalenia, tak SIGMA podľa môjho názoru dominuje pri porovnaní s inými, bežne obľúbenými výrobcami. Až po nejakom čase som prišiel na to, že pri fotografovaní v štúdiu treba jednoducho nastaviť väčší ostriaci bod a v tomto nastavení to už ide presne a rýchlo. Nestačil som sa diviť, aký veľký rozdiel to predstavuje. Naučil som sa prestavovať veľkosť ostriaceho bodu bežne, voľba jeho veľkosti je rýchla a jednoduchá. Bola by škoda nevyužívať túto možnosť nastavenia, keďže predstavuje veľmi dobrý benefit pre rýchlosť a presnosť. Celé dva mesiace som túto možnosť nevyužíval a keď som postrehol ten rozdiel, tak som sa rýchlo naučil, kedy a čo nastaviť. Aby som mal z fotografovania s novou Sigmou nielen super kvalitný výstup ale aj skutočnú radosť.

Okrem funkcií ostrenia som začal vnímal ďalšiu veľkú výhodu tohto modelu. A to, ergonómiu a rozmiestnenie ovládacích prvkov. Všetky sú úžasne umiestnené a fotograf sa bez akéhokoľvek preštudovania, dokáže s prístrojom pracovať. Všetky dôležité nastavenia majú svoje tlačidlo, ale aj tie menej využívané nájdeme vďaka FN menu okamžite a bez hľadania. Naozaj úžasné ako dokázali tvorcovia predvídať, kam a kedy padnú prsty. No tu sa musím uspokojiť s logickým vysvetlením, ktoré poskytuje SIGMA na svojich oficiálnych weboch a to, že tvorcovia v dielňach SIGMA sú náruživými fotografmi. Presne to je veľmi cítiť pri práci s ich modelmi fotografických, prístrojov je pre fotografov stvorená samotnými fotografmi.

Konektivita

Fotografické prístroje SIGMA sú často strašiakom, kvôli možnej konektivite. V našom štúdiu používame, univerzálne systémy, lebo sme radi, keď k nám zavítajú rôzny fotografi a samozrejmosťou je, že majú aj rôzne fotografické systémy. V tomto bežne univerzálnom štúdiu nebol ešte problém s odpaľovaním bleskov a dokonca vôbec žiadny problém s ničím iným. Napríklad, bol som sám hosťom na fotografovaní mimo svojho štúdia a nikdy sa mi nestalo, že by som narazil na nejaký problém, ktorý by ma obmedzoval pri fotografovaní. Bežné univerzálne odpaľovače a systémy sú pri Sigme dobré použiteľné.

V štúdiu je fajn

Keď som po prvý krát uchopil fotografický prístroj SIGMA sd poslednej generácie Quattro. Napadlo mi, že či sa s ním bude dobre pracovať a aký pocit budem mať pri dlhších fotografovaniach. Tieto obavy sa rozplynuli s praxou. S týmito fotoaparátmi sa skutočne príjemne pracuje v štúdiu aj dlhší čas. Nehovorím, len o rozmeroch a hmotnosti, ale všetko čo vyžaduje komfort pri fotografovaní. Napríklad pri fotografovaní produktov, pri dynamickej portrétnej práci, SIGMAmi v tomto ohľade poskytuje nadštandard pri samotnej práci.

Výsledok

Výsledky zo štúdia sú bežne kvalitnejšie, samozrejme z akýmkoľvek fotografickým systémom pretože dokážeme ísť, k jeho kvalitatívnemu stropu. Tu ma už, len napadá rečnícka otázka: ,,Kde ma Foveon strop kvality?,, , prezradím vám aj približnú odpoveď: ,,V nedohľadne...,, A teraz to celé vynásobte dostupnosťou a kvalitou obľúbených objektívov SIGMA, ktoré sú v tomto prípade natívne.