Praktický test

SIGMA sd Quattro H
SIGMA sd Quattro

Portrét v exteriéri

infrared photo gallery

SIGMA

sd Quattro H

S bezzrkadlovkou

v exteriéri.

Najväčšia miera radosti z fotografovania so SIGMOU sd, generácie Quattro, nastáva ako s každou bezzrkadlovkou. Pri fotografovani v exteriéri, a počas dňa. Okamžite som využíval všetky výhody bezzrkadloveho systému. Ostrenie je samozrejme v takýchto podmienkach vždy rýchle, ale pri tomto modely som skutočne videl viac presnosti. Okrem presnosti ostriaceho systému samotného, tu nastupuje aj efekt snímačov Foveon, ktorého fyzikálne vlastnosti pôsobia veľmi priaznivo ku zachyteniu reálnej ostrosti v úplnej miere. Toto pri fotografovaní čohokoľvek pridá fotografovi jednoznačne radosť.

To s akou presnosťou ostrenia na samotný obrazový senzor prišla SIGMA, je o kúsok precíznejšie. Ani si neviem predstaviť aké algoritmy museli jej tvorcovia v tomto ohľade vymýšlať. Pre mnňa je to ale v celku pochopiteľné, keďže som si už osvojil prácu so systémom SIGMA. Všetko je štandardne ladené na precíznosť a najvyššiu možnú kvalitu obrazového výstupu. Niekedy možno aj na úkor technologických vychytávok dnešnej doby. V skutočnosti presnosť ostrenia nahradí veľke množstvo technologických noviniek od iných výrobcov.

Stvorený pre tvorbu

V skutočnosti máme v rukách kvalitnú techniku. K zaujímavému designu by som rád podotkol, že design samotný je možno vedľajší produkt. Ergonómia bola zrejme podstatou pri jeho vytvorení. Určite to pochopí každý, kto tento fotografický prístroj uchopí, všetky tlačítka sú na takých miestach, kde ich naše ruky samotné očakávajú. Je to naozaj bravúrne odvedená práca. Tlačidiel je primerane veľa a ako som naznačil, sú na správnych miestach, preto nieje potrebné mať napríklad dotykový display. Myslím že vďaka spomínaným ovládacim prvkom, je nezmysel prechýtavať fotografický prístroj, pre možnosť dotyku, ( keby tam aj bol... ).Kreatívne pomôcky

Pri fotografovaní v exteriéri som sa snažil vymyslieť rôzne situácie. Protisvetlosom sa snažil využiť vo svoj prospech za pomoci farebných módov, ktoré nám dal výrobca v jednoduchom rýchlom výbere. Proti slnku som sa snažil dostaťzo slnka čo najviac zaujmavého. Pri nočnej prechádzke na vianočných trhoch som hľadal možnosti pre prejavenie bokehu, ( rozostrenie pozadia ). Hľadal som možnosti, ako dostať z fotografie niečo viac.

Na priložených fotografiách je vidno, že nie len bodky bokehu sú atraktívna pomôcka. S foveon snímačom ma veľmi ,,baví,, lensflare v rôznych podobách. Tieto fotografické ,,ozdoby,, alebo teda pozitívne využité vady lomom svetla je na bezzrkadlovom systéme veľmi jednoduché používať. Tam Sigma nekončí. Aby sme sa nenudili a mohli tvoriť, ešte neobmedzenejšie, tak máme k dispozíci už zaužívanú vychytávku od tohto výrobcu. Už na predošlých modeloch existoval vyberací filter UV a infračerveného svetla. Toto jedinečné riešenie nám pridáva dalšie možnosti ku kreatívnemu stvárneniu naších predstáv. Ako ľahko sa dá fotografovať infračervená fotografia, tak aj fullspektrum. Ja napríklad veľmi rád používam fullspektrum možnosti pri portréte alebo krajinke.

Farebné módy, ktoré nam poskytuje sd Quattro a sd Quattro H sú veľmi použiteľné už v základnej forme. Samozrejme existujú možnosti jednotlivého doladenia, každého módu zvlášť a prispôsobiť tak výstup viac svojim potrebám. Rovnako aj vyváženie bielej, nám poskytuje rovnake možnosti customizácie.